YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK, NE ZAMAN YENİ SİSTEME GEÇİLECEK - 08.12.2016

Son zamanlarda konuşulan konuların başında Profesyonel Askerlik çalışmaları geliyor.

1 Milyondan fazla askerlik sorunu yaşayan vatandaş son defa Bedelli Askerlik çıkarılsın gelirleri de Profesyonel Ordu çalışmalarında kullanılsın istiyor.

Kapsamlı bir Bedelli Askerlik çalışması ile ortalama 700 bin vatandaş bu yasadan faydalandırılsa devletin Profesyonel Ordu çalışmaları büyük bir kaynak ile desteklenmiş olacak.

Bedelli Askerlik Ne Kazandırır

Bir önceki Bedelli Askerlik 28 yaş 18 bin tl bedel ile Savunma Sanayisine 3,6 milyar tl katkı sağlamıştı.

Şimdi ise 700 bin vatandaş için çıkarılacak Bedelli Askerlik 25 yaş ve 15 bin bedel ile Profesyonel Ordu çalışmalarına 10 milyar tl ya yakın bir kaynak sağlaması söz konusu.

 

Erdoğan'dan profesyonel ordu açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan profesyonel ordu açıklaması
İşte Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan'ın açıklaması 30.07.2016 

Devletin yeniden yapılanması, silahlı kuvvetlerin yeniden yapılanması, bütün bunlarla beraber bu ayıklamaların yapılması gerekiyor. Bununla beraber sıfır kilometre devlet yapılanması ile yürümemiz gerekiyor.

Profesyonel ordu meselesini bence bu kadar abartmaya gerek yok. Yarısı zaten profesyonel. Bu orduya gelen erbaş, er belli bir disiplini kavraması noktasında ben inanıyorum. Profesyonel ordu, haysiyetli, namuslu... Azınlık var ya o haysiyetli askerimize gölge düşürdü. Onlar da bu işin farkında. Birçokları da bu mücadeleyi verdi. Bir astsubayımız özel kuvvetlerde generali öldürmesi alnından öpülesi bir astsubayımızdır. O generali orada öldürdü. Çünkü bunlar vatan haini. Bunu yaparken de o şahadete koştu. Dün akşam eşi ve yavrularıyla da görüştüm. Artık onlar benim evladım. Buna benzer jandarmada aynı şekilde şeyler oldu. Orada komuta kademesi dersiniv erdi. Ama biz şehidimizin kanını yerde bırakmayacağız. Profesyonel ordu ama amatör belli bir disiplini kazanma noktasında atılacak adım çok önemli.

Başbakan Binali YILDIRIM' ın  açıklaması 01.08.2016 

Başbakan Binali Yıldırım

 

150 YILLIK REFORM: KHK’yı aslında TSK’nın 150 yıldır yapmaya çalıştığı değişimin, dönüşümün, reformun tamamlandığı bir süreç olarak görebiliriz. Dünya değişti, tehdit öncelikleri, türleri değişti. Buna göre Silahlı Kuvvetler’in kendini yenilemesi lazım. Şimdi enerjisini azaltan yapıları, Silahlı Kuvvetler’den ayırdık. Bu işleri Milli Savunma Bakanı’mıza zimmetledik.

PROFESYONEL ORDU: Çok adam çok iş demek değildir. Çok adam az iş demektir; süreçlerin yavaşlaması demektir. Silahlı Kuvvetler gelişen teknoloji, tehdit türlerine göre uzun zamandan beri yeniden yapılanma hazırlıklarını yapıyordu. Bu yaşadığımız süreçten hayır bir iş doğdu. Bunu hızlandıracaklar, profesyonelleşmeye, asli işlerine daha fazla kafa yoracaklar. Sadece konvansiyonel savunma, harp teknikleri değil, caydırıcılığı esas alan, modern, teknolojiyi, bilişimi esas alan bir savunma konseptine geçmiş olacaklar.

SÜRESİ AZALACAK: Askere, silah altına alma işi devam edecek. Orada bir aidiyet oluşması lazım ama bunun sadece askerlik iklimine alışmak amacıyla olması, onun ötesinde bir rolünün olmaması lazım. Ayrıca değerlendireceğiz; şu anda onun kararını vermiş değiliz. Muhtemelen süreler daha kısalacak, sayı azalacak. Jandarma dahil, belirli bir takvim içerisinde silah altına alınmış askerlik hizmetini yapan hiçbir askeri, terörle mücadelede, askerlik, güvenlik işinde çalıştırmayacağız. Kadro ihtiyacı azalıyor, harp okulları kapatılıyor, MSB yeniden yapılandırılıyor, uzman orduya geçiliyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın askerlik reform konsepti ile ilgili açıklaması 29.07.2016

Işık: TÜBİTAK'ın kurumsal imzası yoktur

 

“ASKERLİK SÜRESİ KISALTILACAK”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “FETÖ’nün yuvası haline gelen askeri liseler kapatılacak. Harp okulları devam edecek. İmam Hatip ve meslek liseleri dahil tüm lise mezunları harp okuluna girebilecek. Örgütün kurmaylık sınavlarına da müdahale ettiği ortaya çıkmıştı. Bu nedenle kurmaylık da tümüyle kaldırılacak. Terfilerde liyakat esasına geçilecek. Sınıf subaylarından generallik terfiler daha da artacak. Bir süre önce başlayan profesyonel askerlik ilerleyen dönemde yaygınlaşacak. Zorunlu askerlik süresi kademeli olarak kısaltılacak. Asker azalımı jandarmadan başlayacak” dedi.

“HER ŞEYDEN BAKANLIK SORUMLU OLACAK”

Işık yaptığı açıklamada, “Ordunun eğitim, sağlık, personel gibi tüm destek hizmetlerini bakanlık karşılayacak. Silahlı kuvvetlerin subay astsubay personel talebi, bunların hangi koşullarda alınacağı ve eğitimleri gibi konularda bakanlık sorumlu olacak. Tabi Milli Savunma Bakanlığı da sivilleşecek. En başta Genelkurmay yerleşkesinin içinde bulunan Milli Savunma Bakanlığı, başka bir binaya taşınacak. Şu anda bakan dışında Milli Savunma Bakanlığında sadece bakan yardımcı ve danışmanı sivil. Bu yapı da değiştirilecek. Siviller ağırlıkta olacak. Müsteşar ve genel müdürler sivillerden oluşacak” dedi.

Yorum Yap

 
 
 

Yorumlar

 • ibrahim :

  Bedelli Askerliğin çıkması ,hem devlete bir katkı,hemde gençlerin işlerini yoluna koyması için bir yarar.VATAN SAVUNMASI İSTENİLDİĞİNDE ÇANIMIZ FEDA. karar:Cumhurbaşkanımıza bağlı

 • anıl:

  profesyonel askerlik gelsin yaş sınırıda 25 olmasın 30 yaş olsun anlıcanız bizi askere alın

 • İhsan :

  Zorunlu askerlik kısalması Laz'ım şuan Şırnak'ta askerlik yapıyorum psikolojimiz bozuk ve bi saldırı olsa hepimiz ölürüz eğitim Yok 12 ay askerlik gerçekten çok 9 aya düşmesi herkesi sevindirecek bir haber olur lütfen askerlik kısalsın

 • davut:

  Askerlik kısalmalı , bedelli bir an önce çıkmalı 28 yaş üstü insanları artık devlet bile herhangi bir sınava tabi tutmuyor.Bizlerden gelicek parayla daha başka yerlere yatırım olmalı.

 • Hrn:

  Zorunlu askerlik kısalsın artk

 • çağrı:

  Yas25 Bedel15 inşallah